கோட்டகுப்பதில் நடந்த (சர்ச்சைக்குரிய) நபி வழி திருமணம்-போலீஸ் குவிப்பு ஓர் நேரடி ரிப்போர்ட்


கோட்டகுப்பதில் நடந்த( சர்ச்சைக்குரிய ) நபி வழி திருமணம்

போலீஸ்  குவிப்பு
ஓர் நேரடி ரிப்போர்ட்

19/09/2010  ஞாயிற்றுகிழமை  அன்று கோட்டக்குப்பத்தில் சகோதரர்கள் A .S . அப்துல் வதூத் – M . I . ஜலாலுதீன் இல்லத்திருமணம்

காவல் துறையின்\பாதுகாப்புடன் பரபரப்பான சூழ்நிலையில் நடைப்பெற்றது. இந்த பரபரப்பு பற்றி ஓர் நேரடி ரிப்போர்ட்.

மணமகனின் தந்தையார் ஜாமியா பள்ளிவாசல் நிர்வாகிகளிடம் தமது மகனின் திருமணம் நபி வழியில் நடை பெற வேண்டும் என்றும்

கடைசியாக ஓதும் அல்லாஹும்ம அல்லிப் பைனஹுமா… என்ற துஆ நபிவழிக்கு புறம்பானது என்றும் வலியுறுத்தி

இந்த துஆவை ஓதக்கூடாது என்றும் கூறினார். ஆனால் பள்ளிவாசல் நிர்வாகிகள் காலங்காலமாக ஓதி வரும் இந்த துஆவை

நாங்கள் ஓதி தான் திருமணம் செய்விப்போம் என்று பிடிவாதம் பிடித்தனர்.மணமகனின் தந்தை தங்கள் பிள்ளைகளை வாழ்த்த இந்த துஆ தேவையற்றது என்று வலியுறுத்தி வந்து விட்டனர்.

பள்ளி நிர்வாகிகள் பெரும்பானோர் இந்த கருத்தை ஆதரித்தாலும்  கல்வியறிவற்ற சில ஆதிக்க

மனப்பான்மை உள்ள நிர்வாகிகள் இதை முழுமையாக எதிர்த்தார்கள்.

இந்த திருமண சம்மந்தமான செய்தி மற்றும் போட்டோ பெரியதாக பார்க்க : http://kottakuppamgulfresidents.blogspot.com/


43 comments

 1. அல்ஹம்துலில்லாஹ்! மணமக்கள் வீட்டாரின் நபி(ஸல்) வழி மீதான பிடிப்பு பெருமிதம் கொள்ளச் செய்கின்றது. அல்லாஹ் அவ்வீட்டார்களுக்கு தம் நல்கிருபையை நல்குவானாக! மணமக்கள் இறை போதனைப்படி, நபி(ஸல்) வழிப்படி இறைவனின் கட்டளைக்கு உகந்த வாழ்க்கை வாழ எல்லாம் வல்ல இறைவன் நல்லருள் புரியாவானாக!

  Like

 2. அல்ஹமதுல்லிலாஹ் …..அல்லாஹ் தன் திருமறையில் கூறுகிறான் இவர்கள் செய்வதை சைத்தான் இவர்களுக்கு அழகாக காண்பிக்கிறான் ,இவர்கள் சேருமிடம் நரகம் இவர்கள் கியாமத் நாளில் தங்களை அல்லாஹ் கேள்விகள் கேட்கமாட்டான் என்று எண்ணிகொண்டு இருகிகிறார்கள்.அல்லாஹ விரைவில் இவர்களை நேர்வழியில் செலுத்தவணக………….ஆமீன் ஆமீன் யா ரப்பல் அல்லாமீன்…

  Like

 3. Mr. Website Incharge please cross check twice or thrice before feeding the news in yr site. We the people original residents of kottakuppam (not settled in kotttakuppam)daily looking yr site to know about the news of our village, so dont give false news, in that controversial marriage, no police battlion or military company came for security, that family exposing the news in a very big way to get publicity, 99% of the kottakuppan people never cared about the marriage and they avoided on their own accord to participate in that marriage. Jamath just told not to go thats all, they never ordered the people. I think you are also original resident of kottakuppan, dont say non sense about our Kottakuppam Jamath, what they are saying thowheeth are already implemented in our village 60 years before like Santhana koodu ban, no songs, bands, or even thaps in the marriage. No thowheeth Jamath need for our village to teach which is Nabi Vazhi marriage already our forefathers clearly implemented in our village which is haram and halal. Intha kaththukuttinga solli kottakuppam villagekku islam theriya vendiyathillai.you have mentioned Kalvi Arivatra sila athikka nirvakikal accept panna villai yentru, total jamath not accepted their condition please keep this in yr mind.

  Like

 4. Mr.Rahman please understand that 99% of kottakuppam people who’s are scaring Allah attended the marriage and only few people who’s are scaring jamath are not attended. You please don’t give false information

  Like

 5. Mr.Rahman, who said that thoweed is already implemented in our village. Still there is darga valepadu is there (supported by jamath)

  Like

 6. The families of bride and bride-groom have no intense to get publicity with this marriage rather than getting many depressions and difficulties. They asked jamath to do marriage in true Nabi Vazhi. And kottakuppam people do not have own accord with those families to participate.As Mr.Ahmed said people scared of jamath. Do you know how the jamath family people marriage was conducted last year. A true Muslim will know which is Nabi vazhi marriage. A true Muslim should accept true quran and true hadees even kathukuttinga sunnalum.

  Like

 7. dear nisar,
  DEar kottakuppam public, please observe a marriage that is going to be held on 26sep of a big family.
  In which you can see a new car with ribbon packed for dowry to b.groom.then you comment about our office bearers Or jamth of our mosque.
  one of the office bearer named Ameer basha of kaziar st went to every house and threatened every one not to attend the the 19sep marriage. if any body does he may not collect thalakattu,kasu. Is this fair or agianst human rights. Are we living in India. India,s constitutional rights to an induvidual marriage is not appliclabe in kottakuppam. I think kottakuppam is in Pakisthan and the office bearers are becoming like thalibans. so dear public please throw this ridiculous jamath out of the mosque. wasslam,

  Like

 8. WE APPRECIATE THE PARENTS OF MANAMAKKAL . WE CONDEMN THE THE THIRD GRADE ATTITUDE OF OUR JAMATH OFFICE BEARERS. WE MAY DO DUAS FOR THEM TO GET HIDAYA. WASSALAM.

  Like

 9. Dear Rahman,

  Reference above, see the media coverage link,

  http://kottakuppamgulfresidents.blogspot.com/2010/09/blog-post_24.html

  which shows the police presence and the reporter’s comment. Donot support the Jamat blindly without knowing the facts. This Jamat people physically prevented even non-muslim sisters (grooms college mates) from entering the marriage hall (Kalayana Manabam), which is a civil offence and punishable under imprissonment, if reported to police. Fortunately the bride’s parents did not complain.

  True Muslim

  Like

 10. Not only had a new car with ribbon packed, their house decorated with serial bulbs. There is malar malai sottudhal function too. Is this the way our prophet advised? For this type if marriage our great kottakuppam jamat not even condemned or warned. If we ask to conduct marriage with true sunna way they are creating problems.

  Like

 11. Marriage in the way of sunnah is greatly appreciated. All the best for all those who worked for this marriage. May ALLAH shower HIS blessings to this couple and their family.

  BAARAKALLAHU LAKA VABAARAKKA ALAIKA VA AJMA’A
  BAINAKHUMA FEEKHAIR

  Like

 12. Dear brothers assalamuallikum. Today ther is a marriage conducted at Prithimahal at kottakuppam.The dowry in this marriage is new car.Packed with ribbon brand new given publically.the kottakuppam jamath members do not condemn this type of marriage. they will not prevent the people from attending this type of marriage.because they get money and commission from the bridegrooms family.on the basis of the valuue of thedowry.Buut they usetheir power only to prevent the people attending sunna marriage like the one conducted on 19th sep 2010.May allah give hidayath to the people of kottakuppam and jamath members.

  Like

 13. அன்பார்ந்த பள்ளி நிர்வாகமே,
  என்ன ஆயிற்று உங்களுக்கு? என்ன வேண்டும் உங்களுக்கு? நீங்கள் இந்த திருமணத்தை நடத்த ஒப்புக்கொண்டிரிருந்தால் இந்த கேடு கேட்ட தொவ்ீத் ஜாம்ஆத் தனி தப்தர் உருவாக்கி இருக்காதே. Kottakuppam-ஐ பிளந்த பழி முழுக்க முழுக்க உங்களயே சாரும். உங்களுடாய ஈகொ-வை உங்களிடமே வைத்துக்கொள்ளுங்கள். ஊர் மக்களை பலி ஆக்க வேண்டாம் . ஊரை பிரிக்க வேண்டாம். வெள்ளை சட்டை கசங்காம திரி யும் மைந்ர் குஞ்சு நிர்வாகிகளை நீக்கிவிட்டு களத்தில் இறங்கி செயல் படுகிற நிர்வாகி க் ளை நியமிக்கவும். இன்னும் எத்தனை நாளைக்கு தாவ்ீத் ஜாமாத் என்கிற பூச்சாந்தி – ஐ காட்டி வயிறு வளர் பீர்கள். முததவல்லி முதலில் தாடி வைக்கட்டும் அப்புறம் ஊருக்கு அறிவுரை சொல்லட்டும். போன்கடா நீங்களும் உங்க ஜாமாத் உம். ஆகமொததம் பள்ளி நிர்வாகிகளுக்கும் அறிவில்லை தொவ்ீத் ஜாமாததுக்கும் பொறுப்பஇல்லை

  Like

 14. அஸ்ஸலாமு அலைக்கும் நண்பர்களே ஒரு வசதி படைத்த பையன் ஒரு வசதி படைத்த பெண்ணை திருமணம் செய்தால் அது வரதட்சணை இல்ல திருமணம் என்று எப்படி சொல்வது. ஒரு பெண் நன்கு படித்து நன்கு மார்க்க பற்றுள்ள பெண் திருமணம் செய்ய வசதி இல்ல பெண்ணை ஒரு சாதாரண பையனோ அல்லது வசதி படைத்த பையனோ அந்த பெண்ணை திருமணம் செய்தால் அது வரதட்சணை இல்ல திருமணம் என்று கூறலாம். இந்த பையன் என்னக்கு வரதட்சணை வேண்டாம் என்று சொன்னால் கூட அந்த பெண் விட்டில் குறைந்தது 100 சவரன் நகை போட்டு இருப்பார்கள்.

  Like

 15. Dear samir, I think u still do not understand the concept of dowry.It is not matter whether the brides and grooms family are wealthy.In kilakarai,Nagoore etc u can see all are wealthy conducting marriages.But u may observe dowry and aadambarams in the marriages.In this way the 19th sept marriage is a varadashnai ella nabivazhithirumanam.

  Like

 16. dear samir,
  are you living in kottakuppam.
  if so yesterday there was a marriage of vasadhi veetu thirumanam with enormous dowry and car packed by ribbon . if you want fotos i will post it on your personal request to me. wassalam.

  Like

 17. Dear Kottakuppam Muslim people,
  Assalamu Alaikkum.
  I belong to Keeranur in Dindigul Dist. I happen to go through the web site regarding the so called Nabi Vazhi Thirumanam. I felt ashamed of you both, the Jama’ath and the thowheed people.You have made the Sunnath of marriage into a laughing event among other religious people. What ever be the Nabi Vazhi there is the HARAM done by way of making differences among the ummah and taking photography and videography af the function,especially the women. I pray Allah to forgive both of you and bestow upon you the knowledge of real meaning of Islam. Valima is a sunnath which the so called Nabi Vazhi people have omitted. May Allah show His best ways.

  Like

 18. ASSALAMU ALLAIKUM
  Hello Mr.Rahman… onnu websitela potrukka newsa nambanum… Illa nallaa newsa therinjikutu commenta type pannanum..

  There is a saying kannanl paarpadhum poi, kaadhaal kaetpadhum poi, theera visaaripadhae maei..

  You r not settled in KTM then how come u know there is no police battlion or etc etc security for the marriage???? Yendha manushanavadhu thaan veetu kalayanatha police paadhugaapoda nadatha pudikuma??? Illa newsla kaatradhu pidikuma???

  There is a saying thalai valiyum, juramum avan avanukku vandha than therium… Would u call the Press, Media and the Police for ur house marriage??? (Never will u do so!!!!) who said 99% didnt care abt the marriage? Before this marriage i had to go for some functions… Anga makkal yenna pesiktanga theriuma??? I asked some of them neenga andha kalyanathuku povingalanu AND THEIR REPLY TERRIFIED ME… U know what they said???

  “aama inniku avanga kalyanathuku poittu vandhutta apram naama mouthaaita maithan kollila podhaika yedam kooda kuduka maatanga.. yedhuku vambu.. mouthaai nimmadhia sendha podhadha?!?”

  Koncham yosichi paarunga Jamaath mela MARIYADHAI PARIVU irukka vendiya yedathula BAYAMUM KALAKAMUM than minji irukku… Idhu theva thaana???

  Yepdi yepdi ((Jamath just told not to go thats all!)) JUST TOLD NOT TO GO!! Indha sentence kulla yevlo meaning olinjittu irukkunu ungaluku puriyalaya Mr. Rahman??? Yaar veetu kalyanathuko yaaraium pogadhanu soldradhuku Who r they???? Come on…. say who r they??

  I want to ask u something… MUNNOR(FOREFATHERS), IMMAM, ETC ETC.. solradhellam nambuvinga INDHA ULAGATHA PADACHI AALRA ALLAHVODA THOODHAR NABI (SAL) AVANGALODA PAECHA KAEKA MAATEENGA Am i right???? Innum yevlo ariaamaila moozhgi irukeenganu unga comment solludhu….

  (INDHA KATHHUKUTTINGA…..) Unga jamaathla padichi pattam vaangina hazrathmaargalai vida.. Koncham kathuktaalum adha correctaana QURAN HADHIS vazhiya kathukttu… I’m sorry vaerum katthuktu mattum illa adha NADAIMURAI PADUTHURA Thowheed vaadhigal yevlo mael….

  Ivlo paesunigalae… Indha jamaath senja innoru NALLA vishayatha sollatuma???

  On the day of marriage that is on 19/9/2010… kottakupathla irukra yella pallivasalaium Subhu thozhugai mudinja udanae oru announcement… Yenna theriuma?? MAYITH seidhi kidayadhu… ippadi than pala paer yemandhanga… Andha announcementla sonnadhu “Mukkia arivippu – yaarum inniku (19-9-10) nadakura kalyanathuku poga koodadhu” Idha kaetta manamakkal paetror yevlo kashta pattirpanganu yosichangala?

  I think U’ll be able to differentiate the true and the false news now.. My HUMBLE request for all the visitors… DO NOT BELIEVE ANYONE!!! BELIEVE IN QURAN AND HADHIS NOTHING CAN ATTACK U OR CHANGE U… REMEMBER NOTHING WILL ACCOMPANY AFTER UR DEATH EXCEPT UR GOOD DEEDS… Mr.rahman NO JAMAATH OR MUNNORGAL WILL ACCOMPANY U TO THE J’DAY(VISARANAI NAAL)…

  I’m sorry if i had hurt anyone.. yedho thonuchu ezhudhitan.. Avlo thaan..

  Salams from NALAM VIRUMBI..

  Like

 19. ASSALAMU ALLAIKUM
  Hello Mr.Rahman… onnu websitela potrukka newsa nambanum… Illa nallaa newsa therinjikutu commenta type pannanum.. There is a saying kannanl paarpadhum poi, kaadhaal kaetpadhum poi, theera visaaripadhae maei.. You r not settled in KTM then how come u know there is no police battlion or etc etc security for the marriage???? Yendha manushanavadhu thaan veetu kalayanatha police paadhugaapoda nadatha pudikuma??? Illa newsla kaatradhu pidikuma???
  There is a saying thalai valiyum, juramum avan avanukku vandha than therium… Would u call the Press, Media and the Police for ur house marriage??? (Never will u do so!!!!) who said 99% didnt care abt the marriage? Before this marriage i had to go for some functions… Anga makkal yenna pesiktanga theriuma??? I asked some of them neenga andha kalyanathuku povingalanu AND THEIR REPLY TERRIFIED ME… U know what they said???
  “aama inniku avanga kalyanathuku poittu vandhutta apram naama mouthaaita maithan kollila podhaika yedam kooda kuduka maatanga.. yedhuku vambu.. mouthaai nimmadhia sendha podhadha?!?”
  Koncham yosichi paarunga Jamaath mela MARIYADHAI PARIVU irukka vendiya yedathula BAYAMUM KALAKAMUM than minji irukku… Idhu theva thaana???
  Yepdi yepdi ((Jamath just told not to go thats all!)) JUST TOLD NOT TO GO!! Indha sentence kulla yevlo meaning olinjittu irukkunu ungaluku puriyalaya Mr. Rahman??? Yaar veetu kalyanathuko yaaraium pogadhanu soldradhuku Who r they???? Come on…. say who r they??
  I want to ask u something… MUNNOR(FOREFATHERS), IMMAM, ETC ETC.. solradhellam nambuvinga INDHA ULAGATHA PADACHI AALRA ALLAHVODA THOODHAR NABI (SAL) AVANGALODA PAECHA KAEKA MAATEENGA Am i right???? Innum yevlo ariaamaila moozhgi irukeenganu unga comment solludhu….
  (INDHA KATHHUKUTTINGA…..) Unga jamaathla padichi pattam vaangina hazrathmaargalai vida.. Koncham kathuktaalum adha correctaana QURAN HADHIS vazhiya kathukttu… I’m sorry vaerum katthuktu mattum illa adha NADAIMURAI PADUTHURA Thowheed vaadhigal yevlo mael….
  Ivlo paesunigalae… Indha jamaath senja innoru NALLA vishayatha sollatuma???
  On the day of marriage that is on 19/9/2010… kottakupathla irukra yella pallivasalaium Subhu thozhugai mudinja udanae oru announcement… Yenna theriuma?? MAYITH seidhi kidayadhu… ippadi than pala paer yemandhanga… Andha announcementla sonnadhu “Mukkia arivippu – yaarum inniku (19-9-10) nadakura kalyanathuku poga koodadhu” Idha kaetta manamakkal paetror yevlo kashta pattirpanganu yosichangala?
  I think U’ll be able to differentiate the true and the false news now.. My HUMBLE request for all the visitors… DO NOT BELIEVE ANYONE!!! BELIEVE IN QURAN AND HADHIS NOTHING CAN ATTACK U OR CHANGE U… REMEMBER NOTHING WILL ACCOMPANY AFTER UR DEATH EXCEPT UR GOOD DEEDS… Mr.rahman NO JAMAATH OR MUNNORGAL WILL ACCOMPANY U TO THE J’DAY(VISARANAI NAAL)…
  I’m sorry if i had hurt anyone.. yedho thonuchu ezhudhitan.. Avlo thaan..
  Salams from NALAM VIRUMBI..

  Like

 20. Dear rahamtulla bhai,
  the bride and bride groom’s parents doesn’t have any intention to take fotos.you can also see women’ foto are not close upshots, and merely shows the mass like a foto taken in meetings or conventions.
  I ask you only one question?
  This allifatha bina huma is farl?
  wajib?
  sunnath?
  or BIDATH.
  Please answer if you know or ask fatwas from sunnat wal jamath alims.

  Like

 21. Salam Mr. Rahman,
  I just want to ask you onething. Why the jamaath is insisting to say the dua “Allahumma allif bainahuma” . In how many countries or in how many places this dua is decicated for the marriatge. Please understand the meaning of that Dua. Mohammed Nabi (Sl.wassalam)did not follow this procedure. True muslim will follow Quaran and hadis not our forefathers. We need to stand in front of Allahand we cannot escape by telling, I followed forefather. Please understand.
  Do you think announcing in MIC not to go for marriage is right?. Bride parents are not terrorist or not doing any illegal business, marriage. This is true nabi Vazi marriage. Why can’t the jamaath atleast keep quite.

  Like

 22. bride and bridegroom’s parents did not arrange professional or studio foto graphy . those photos published here are collected from media and press people.
  Valima must be attended by the umma when they are invited but people of ktm did not because of jamath’s announcement.
  it shows people did not fear for Allah but fearing for his creatures like muthavalli and honourable? secretary and other notorious office bearers of our world famous jamth.
  wassalam.

  Like

 23. Dear Rahmathulla bhai,Assalamuallikum.
  I read the comments about this marraige.For your information, please note that the organisers of this marriage wanted to conduct the marriage in a simple way, ie no vedeo coverage,not sitting men and women together as practised in other marraiges in the majlis and also in feasts. But the jamath members probogation about this marriage was brought to the notice of the local police, and the police have arranged protection, and spread the news to the medea who came with vedeo camaras. thye photoes published in the website were not taken by any professional photographs, but by some relatives.and the news from the tv channels.Therefore it is Allahs wish to show this marriage as a grand one where as the organisers wanted simplicity.

  Like

 24. Dear samir, assalamuallikum. I read your comments regarding the marriage on 19th sept.Can u show in the history of kottakuppam that a maher is given publically. Can u see a thirumanam where men and women sits seperately and dine seperatly in such a way that non muslimes who attened this marraige even asked where is the women community not come to this marriage.Even the brides family is rich enough to give 100 or 1000 pawuns, no such gifts were given on this mariage.The bride wore the jewels what she had ben given by their parents when she lived with her parents. She did not get anything extra at the advent of the marriage, or after the marriage.Please do not comment without knowing the facts.This is really a warathashnai ella nabivazhi thirumanam. this is model maraige. please understand.

  Like

 25. Dear brothers in islam, I am a converted muslim and viewing thbis website regarding a marriage event. I do not understand the logic behind this oppression by jamath members on the particular person called jalaludeen bhai. I embraced islam only upon his advises and involvement in social activities like blood donation camps,medical aids to the poor, tsunami releif etc.I do not know why this jamath people is opposing him only. I think that there should bne personnel enmity between the jamath muthavalli and jalaluden bhai who were working together in Dubai jamath in 1980s. I was also in Dubai in those period.Jalaludeen bhai was president of Dubai jamath when the present muthavalli of kottakuppam masjid was secretary.Later on when jalaludeen bhai came to thouheed jamath, the envity started and now this has caused to divide the people of kottakuppam after this marriage .When Jalaludeen bhai never involved in jamia masjid administration, why this muthavalli always act against him by using his unauthorised power.If this situation continues the present jamath members will be thrown out, and the new resonable members will take power. The activities of thje present jamath members is against civil rights and wakf board laws. If the matter is seriously taken no doubt the present jamath members will face legal action by covil authorities and wakf board. Let them understand this and act smoothly.

  Like

 26. Dear viewers of this web site, assalamuallikum, I am interested and happy to note the comments of this marriage events.I have heard that the jamath members went to extreme astray to go to the public and beg not to attend a marriage.This is a foolish request.Nobody will beg or request not to attend a function like marriage or feasts.The jamath members are not asking people not to go to arrack shops, prostitution houses etc.but asking people not to go for a marriage.Is that not foolish and senseless.Are they not ashamed off being a jamia mosque members.Some comments are correct that the present members are uneducated and senseless.

  Like

 27. well said brother V.rahamthulla.
  The youngsters and youth members of of our No of star friends, 5star and seven star friends should stop the support to this JODA PANA jamath,.
  instead they should take oath to support nabi vazhi marriages infuture,.
  Your’s loving sister
  Fathima , on behalf of so many unmarried girls unable to pay dowry.
  wassalam.

  Like

 28. May Allah give the hidayath to those who are still in support of the jamath.In our native place lot of sisters like me got married only without paying dowry, but getting meher.But it is quiet uncommon among rich community like the one who conducted marriage on 19/sep. I also attended the said marriage along with my husband without any invitation from the parents conducting marriage.We attented only after the jamaths probacation not to attend. WE just went to see what is the speciality of this marriage.Reallyit was a nabivazhi marriage. No body knew who is the bridegroom. Eventhough he was in coat and suit, my husband said that there were three other people also came with coat and suit.No garlanding malai, so simple. No banda of jamath members, only the parents and relatives of the couple were on the stage.Ladies were sitting sepertately in other exclusive place. No ladies can see the bridegroom or gents see the bride or her family as in other marriages all are mingling together. Even in the feast, seperate arrangement for ladies and gents, so that they are not mingling as in other marriages conducted in sadimahal and other mandabams. Brides father did nikah, bridegroom okeyed by saying alhamdulillah.Kudba was done in Tamil so that all could understand what is said.There was no long rythem duo, except short duo said by all individually.Really great.I wish that I want to conduct this type of marriages only in my family. Let us take an oath to say goodbye to the type of marriages being conducted by jamath people.Let us involve in this type of marriages.

  Like

 29. Thanks to sisters Fathima and Rehana. Let Allah bless us to do future generation to conduct the marriages in this type of true sunna ways.

  Like

 30. Thanks to sisters Fathima and Rehana. Let Allah bless you to do future generation to conduct the marriages in this type of true sunna ways.

  Like

 31. Well said sister Fathima. If all our brothers in association like Five start etc. take oath to support nabi vazhi this type of JODA PANA jamath will soon throw out of the mosque soon. Insa Alla.

  Like

 32. Dear Kottakuppam brothers and sisters

  I am keeping on reading the comments about the marriage. As many people told about the marriage it is not clear to those who did not attend really what happened in that marriage. It is clearly understand from Sister Rehana Samad how the marriage was conducted. She attended the marriage without any invitation from parents conducting marriage because of negative propagation from jamath.
  All our association brothers and friends should understand which is wrong and which is right way of our prophet told and what really happened. I don’t know how many friends and brothers from those associations are attending this marriage. Please be fear of Allah not of Jamath. Jamath will dissolve but not Allah. Try to take this marriage as a model and work with your jamath to do the marriage in true sunna way. I attend both the marriage which held on 19th (which jamath did not support) and other two on the same month (which jamath support) and I find the following different.
  On 19th marriage I find,
  • No dowry was given and mahr was given publically
  • Bridegroom did not wear garlanding malai, talappa etc.
  • Ladies were sitting separately in other exclusive place
  • Even ladies are sitting separately at the time of feast bride and bridegroom’s families are also wearing burka.
  • Kudba was done in tamil with bride’s father did nikah
  Whereas the marriage which jamath support I found,
  • Bride and bride groom houses are decorated with serial bulbs
  • Bride groom car was packed with ribbons. If they told that this ribbons are for just decoration to take the bridegroom they must be decorated with roses or some other flowers, not packed with ribbons which clearly shows that car for dowry
  • Bridegroom wearing a garlanding malai, talappa etc.
  • Ladies & Gents are mingling together in mandapam
  • Even in feast both ladies and gents are eating together and families of bride and bridegrooms are mingling with gents without burka showing their new sarees and jewels.
  • Kudba was done in Arabic with long waste rythem duo
  Dear young people please thing which is wrong and which is right. Don’t support the wrong things. If your ridiculous jamath people doing wrong thing throw them out of the mosque and save our village. It is in our young people hand to bring our community in true sunna way.

  Let us take oath to do the future marriage in sunna way.
  Wasalam

  Like

 33. well said sister fatima… what our sister fatima said is absoutly fantastic about our joda panam jamath and STAR friends .According to me this joda panam jamath and our STAR friends will not leave this non-senseble way of begging joda panam from bride side.Let we pray to ALLAH to recover our jamath and STAR friends from this idotic customs.

  Like

 34. சகோதரி ரேஹெனா அவர்களுக்கு சலாம் , தங்கள் இல்ல திருமணதையும் நபி வழியில் நடத்த நாங்கள் இறைவனிடம் துவா செய்கிறேன் . மேலும் ஜோடா-பண ஜமாத்தை எதிர்த்து நிக்காஹ் செய்ய நேர்ந்தால் அதர்குரிய மணதைரியத்தையும் எல்லாம் வல்ல அல்லாஹ் தந்தருள்வானாக !!!
  ஆமீன்

  Like

 35. சகோதரர் அபுதாஹி அவர்களே !! நீங்கள் ஜோடா-பண ஜமாத்தின் நிருவாகிகளை பார்த்ததில்லையா? முத்தவல்லியை மட்டும் பாத்திங்களா ஏன் செயலாளர் மற்றும் பல நாட்டாகார்களை பார்த்ததில்லையா யாருமே தாடி வைப்பது கிடையாது . முதலில் ஜோடா-பண ஜமாத்தின் நிருவாகிகல் தாடி வைக்கட்டும் .

  Like

 36. ///The jamath members are not asking people not to go to arrack shops, prostitution houses etc/// how could they ask…never…it happenz..coz some jamath members and their sons are always used to go there…It’s shame for us to keep these kind of people handling our valuable mosque.

  Like

 37. ASSALAMU ALLAIKUM
  Hello Mr.Rahman… onnu websitela potrukka newsa nambanum… Illa nallaa newsa therinjikutu commenta type pannanum..

  There is a saying kannanl paarpadhum poi, kaadhaal kaetpadhum poi, theera visaaripadhae maei..

  You r not settled in KTM then how come u know there is no police battlion or etc etc security for the marriage???? Yendha manushanavadhu thaan veetu kalayanatha police paadhugaapoda nadatha pudikuma??? Illa newsla kaatradhu pidikuma???

  There is a saying thalai valiyum, juramum avan avanukku vandha than therium… Would u call the Press, Media and the Police for ur house marriage??? (Never will u do so!!!!) who said 99% didnt care abt the marriage? Before this marriage i had to go for some functions… Anga makkal yenna pesiktanga theriuma??? I asked some of them neenga andha kalyanathuku povingalanu AND THEIR REPLY TERRIFIED ME… U know what they said???

  “aama inniku avanga kalyanathuku poittu vandhutta apram naama mouthaaita maithan kollila podhaika yedam kooda kuduka maatanga.. yedhuku vambu.. mouthaai nimmadhia sendha podhadha?!?”

  Koncham yosichi paarunga Jamaath mela MARIYADHAI PARIVU irukka vendiya yedathula BAYAMUM KALAKAMUM than minji irukku… Idhu theva thaana???

  Yepdi yepdi ((Jamath just told not to go thats all!)) JUST TOLD NOT TO GO!! Indha sentence kulla yevlo meaning olinjittu irukkunu ungaluku puriyalaya Mr. Rahman??? Yaar veetu kalyanathuko yaaraium pogadhanu soldradhuku Who r they???? Come on…. say who r they??

  I want to ask u something… MUNNOR(FOREFATHERS), IMMAM, ETC ETC.. solradhellam nambuvinga INDHA ULAGATHA PADACHI AALRA ALLAHVODA THOODHAR NABI (SAL) AVANGALODA PAECHA KAEKA MAATEENGA Am i right???? Innum yevlo ariaamaila moozhgi irukeenganu unga comment solludhu….

  (INDHA KATHHUKUTTINGA…..) Unga jamaathla padichi pattam vaangina hazrathmaargalai vida.. Koncham kathuktaalum adha correctaana QURAN HADHIS vazhiya kathukttu… I’m sorry vaerum katthuktu mattum illa adha NADAIMURAI PADUTHURA Thowheed vaadhigal yevlo mael….

  Ivlo paesunigalae… Indha jamaath senja innoru NALLA vishayatha sollatuma???

  On the day of marriage that is on 19/9/2010… kottakupathla irukra yella pallivasalaium Subhu thozhugai mudinja udanae oru announcement… Yenna theriuma?? MAYITH seidhi kidayadhu… ippadi than pala paer yemandhanga… Andha announcementla sonnadhu “Mukkia arivippu – yaarum inniku (19-9-10) nadakura kalyanathuku poga koodadhu” Idha kaetta manamakkal paetror yevlo kashta pattirpanganu yosichangala?

  I think U’ll be able to differentiate the true and the false news now.. My HUMBLE request for all the visitors… DO NOT BELIEVE ANYONE!!! BELIEVE IN QURAN AND HADHIS NOTHING CAN ATTACK U OR CHANGE U… REMEMBER NOTHING WILL ACCOMPANY AFTER UR DEATH EXCEPT UR GOOD DEEDS… Mr.rahman NO JAMAATH OR MUNNORGAL WILL ACCOMPANY U TO THE J’DAY(VISARANAI NAAL)…

  I’m sorry if i had hurt anyone.. yedho thonuchu ezhudhitan.. Avlo thaan..

  Salams from NALAM VIRUMBI..

  Like

 38. Dear viwers, Iwas reading all the comments from 19th .I am in a frutrated condition becoz if this kind of attitude continues(BY OUR JAMATH) what will be like our future?
  I beg all our sisters to encourage this Kind of bride groom MR>matheen,who has become really a hero by conducting a model marriage.
  At the same time our muthavalli seems like a villan among our ladies.

  Like

 39. dear viwers,
  Assalamu alikum
  I really appreciate the bride groom for his boldness .Let other youth of our muslim community take him as model and let them not recive dowry from us.
  Dear young men , are you not worried about your sisters without getting marriage beccause of this notorious joda panam. How long you are going to obey this uneducated jamth; you are all reading all the translations of hadith and quran, and try to follow islam in its true sense , not in the way of your fore fathers.
  My humble request to youghsters is the following.
  1.If the jamath ask the public not to attend this kind of nabivazhi thirumanam , you should catch their shirts and should ask questions (reasons). you should not blindy follow their instructions. better follow quran and hadith.
  I hope you all will hear my appeal .
  God knows well. ma-salama.

  Like

 40. Assalamuallikum. Well said Mrs.Jumana kadir.Today I read muslim wweekly MANICHUDAR. Muthavalligalin kadamaigal yenna enbadai antha pathirikkaiyil parungal. It is clearly mentioned that refusal of Marriage thafter and boycott of any jamathargal is purely offence and is subject to dismissal of the jamath by the Wakf Board authorities. Will the kottakuppam uneducated foolish jamath members read this paper and repel for their behaviour on the occassion of the marriage on 19th sept.May Allah guide this jamath members in right path atleast in future.

  Like

 41. Dear brothers Assalamuallikum, I am reading all the views regarding the 19th sept marriage. I feel that the jamath members are shown as uneducated foolish people. But it is not the truth. As far asI know there are some educated elderly people are also dominating the kottakuppam jamath. I wonder why these educated people tell the uneducated secretary and muthavalli who are foolish enough to stop the public from attending a marriage ceremnony which is a most important occassion of ones life. Will this foolish secretary and muthavalli realise how the young couple would have feltm when they find that the public will not attend the marriage.But by Allahs grace, I am more conmvinced that the public did attended the marriage neglecting the jamaths foolish anouncement. All praise to Allah.

  Like

 42. DEAR SAMIR,I DO AGREE THERE ARE FEW EDUCATED PEOPLE , I DON’T WANT TO MENTION THEIR NAMES BUT ONE IS WORKING IN PONDICHERRY ENGINEERING COLLEGE AS ASST REGISTRAR , AND THE OTHER IS ALSO IN AN EDUCATIONAL LINE , BUT BOTH OF THEM KEPT THEIR MOUTH SHUT . IF THE BRIDE GROOM FATHER ASKS FOR NOT RECITING ALLIF BINAHUMA WHAT THE JAMATH SHOULD HAVE DONE. THEY SHOULD GET FATWA FROM RENOWNED VELLORE BAKIATH MADRASSA (RUN BY SUUNATH WAL JAMTH). INSTEAD OF DOING THIS THEY ARRANGED ALL PARTY MEETING TO DISCUSS ABOUT HOW TO STOP THE MARRIAGE. I WANT TO KNOW WHAT IS THE RELATION BETWEEN A.D.DM.K. PARTY AND COMMUNIST PARTIES CAN DO WITH THIS ALLIF BINA HUMA. IT IS JUST LIKE RELATION BETWEEN AMAVASAI AND ABDUL KADER.
  IF YOU ARE A KOTTAKUPPAM RESIDENT PLEASE TRY TO MAKE AWARENESS WITH THE PUBLIC REGARDING TRUE ISLAM. TELL THEM NOT TO MINGLE POLITICS TO NABI VAZHI SUNNAS. THANKS . WASSALAM.

  Like

செய்திகள் குறித்த கருத்துக்களைப் பதிவு செய்யும்போது, எவருடைய மனதையும் புண்படுத்தாத வகையில், நாகரிகமான முறையில் உங்கள் கருத்துகள் இருக்க வேண்டும் என்று எதிர்பார்க்கிறோம். மேலும் தெரிவிக்கும் கருத்துக்கள், உரிய முறையில் தணிக்கை செய்யப்பட்டே வெளியி‌டப்படுகின்றன.இருப்பினும் இந்த பகுதியில் வெளியாகும் கருத்துக்கள் எவருடைய மனதையாவது புண்படுத்துவதாக கருதினால், அவர்கள் தங்கள் கருத்தாக அதைப் பதிவு செய்தால், அதைப் பரிசீலித்து, அந்த குறிப்பிட்ட கருத்தை தேவைப்பட்டால் திருத்தி வெளியிட உரிய முயற்சி மேற்கொள்ளப்படும். எனினும் இந்த பகுதியில் வெளியாகும் கருத்துக்கள், அவர்களுடைய கருத்துக்களே; அதற்கு இந்த இணையத்தளம் எந்த வகையிலும் பொறுப்பேற்க இயலாது.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s